Jak można przeprowadzić podział majątku po rozwodzie?
W przypadku braku porozumienia w tej kwestii o podziale majątku po przeprowadzeniu postępowania rozwodowego decyduje sąd. W większości przypadków jest on dzielony po równo. Kiedy na przykład małżonkowie wspólnie kupili mieszkanie, mogą je sprzedać i po równo podzielić się pieniędzmi bądź, jeśli jedna ze stron chce w nim zostać, może spłacić drugą stronę. Oczywiście jednak nie zawsze podział majątku po rozwodzie tak wygląda. Kiedy na przykład orzeka się o winie danej osoby za rozpad związku, może ona otrzymać mniej dóbr. Dlatego też kwestia ta ma duże znaczenie i osoby zgłaszające się do prawnika celem przeprowadzenia rozwodu zwykle od razu słyszą pytanie, czy chcą orzekać o winie, czy nie. Pragnąc otrzymać jak najwięcej dóbr czy na przykład pieniędzy można zdecydować się na to rozwiązanie, jednocześnie jednak trzeba pamiętać, że będzie to oznaczało dłuższe i trudniejsze postępowanie.
Droga sądowa to nie jedyne rozwiązanie jakie wchodzi w grę w przypadku chęci, czy też potrzeby, podzielenia majątku. Jak można przeczytać na stronie stołecznej kancelarii prawnej, dostępnej pod adresem noriet.pl, jeśli rozstający się małżonkowie są w dobrych stosunkach i chcą sprawę załatwić polubownie, mogą udać się wspólnie do notariusza. Stworzony przez niego dokument ma moc prawną taką samą jak wyrok sądu, a postępowanie takie trwa nieporównywalnie krócej, zwykle też wiąże się z niższymi kosztami.
Co ważne, w ten sposób można podzielić majątek dowolnie, nie tylko na równe części. Jedna ze stron może np. zrezygnować z części roszczeń na rzecz drugiej - tak dzieje się na przykład w przypadku osób, które są lepiej sytuowane, np. mają lepszą pracę. Większa część majątku też zazwyczaj przypada osobie, przy której pozostają dzieci.